damatlik modelleri mavi
damatlık modelleri seçimi

Winter is coming! Evet, kışın gelişiyle birlikte tüm konseptler de yerini bir başka renge devrediyor; o da tabii ki buz mavisi! Damat adaylarının bu mevsimlerde siyah ve klasik damatlık modelleri tercih etmesinden yana değiliz. Buz mavisi modellerle bir prens edasıyla görenlerin ağzını açık bırakabileceksiniz. Tabii bunun için dikkat edilmesi gereken birçok önemli nokta var. Damat Rehberi kategorimizde şimdi gelin bu önemli noktalar ve dikkat edilmesi gerekenler neler onlara bakalım. Hangi damatlık modeli kış mevsimi için uygundur? Buz mavisi damatlık modelleri arasından hangi kumaşlar veya kesimler tercih edilmelidir?

Yaz aylarının o serin iklimine adapte olacak ve seni bu mevsime göre uygun bir kıyafetle birleştirecek damatlık modellerini listeledik.

Buz Mavisi Damatlık Modeli

Buz mavisi
Damatlık Modelleri Arasında Kenan Doğulu da Aynı Tercihi Yaptı

Bilinenin aksine damatlık derken akla yalnızca siyah ya da beyaz belki de bordo veya türevleri olan modeller gelir. Ama durum bundan ibaret değil. Gittikçe popularitesini artıran renk olan buz mavisi ilkbahar ve yaz ayları için kesinlikle trendlerde diyebiliriz. Kar ile bütünleşen kış için bu renkler ciddi anlamda cezbedici bir model olarak karşımıza çıkıyor. Bu takım elbiseleri istediğin konsepte sahip düğün mekanlarında da rahatlıkla giyebilirsin. Örneğin bir kır düğünü mü gerçekleştireceksin? Hiç durma ve hemen deneyimle… Ayrıca havuz başı gibi açık alana sahip düğün mekanlarında da üzerine oldukça yakışacak ve mekanın içerisinde bir prens gibi ihtişamlı ve naif olacaksın.

Buz Mavisi Damatlık Takım Elbise

Takım elbiselerin olmazsa olmazları arasına giren yelek ceket kombinasyonunu bir de buz mavisi renklere sahip damatlık modelleri ile deneyimlemelisin. Fakat dikkat etmen gereken bir nokta var. Eğer henüz ilkbahar ayında gerçekleştirilecek bir organizasyonsa bu, yelek giymeden de yapabilirsin. Fakat tam da kış aylarındaysak düşünmeden sırtına geçirebilirsin. Özellikle sonbahar ve kış ayları bu kombinasyon için tamamen biçilmiş kaftan. Şık bir kesime sahip buz mavisinin ön planda olduğu bir takım elbise ile mükemmel bir uyum sağlayacaksın.

Kumaş Seçimleri Arasında Ketenin Önemi

Keten modelleri
Buz Mavisi Keten Damatlık Modelleri

Damatlık seçiminde aynı gelinlik gibi vücut tipine göre gerçekleştirmek de önemlidir. Diyelim ki omuzlarınız geniş. Bunun için ilk beğendiğin takımı ya da damatlığı hemen satın almamak gerekiyor. Geniş omuzlara sahip bir damadın dikkat etmesi gereken en önemli konu dar kesim cekettir. Bu sayede güçlü, çevik ve fit bir görünümü ön plana çıkartarak damatlığın birebir olarak üstüne oturmasını sağlayacaksın. Dar kesim modeller geniş omuz yapısına sahip erkeklerde üçgen bir vücudu öne çıkaracaktır. Özellikle bu şekilde bir görünüm elde etmeyi planlıyorsan bunun için de ilk önerimiz tabii ki keten olacaktır.

Oteller İçin Damatlık Modelleri

Her düğün konseptine göre, mevsime göre ve vücut tipine göre ayır bir damatlık belirlenmesi gerektiğini vurgulamıştık. Şimdi de bir otel düğününde yapman gerekenleri, daha doğrusu tercih etmen gereken modelin hangisi olduğunu açıklayalım. İlk olarak otel düğünleri genellikle frag ve türevleri gibi otelle bütünleşen bir kostümle anılırlar. Mesela 1900’lü yılların başına doğru gittiğimizde o yılların Fransa’sına veya Türkiye’sine baktığımızda lüks mekanların tanıtım veya organizasyon gecelerinde tercih edilen kıyafetlere bir bakalım. Genellikle siyahın ön planda tutulduğu ve satenin ağırlıkta olduğunu fark edebiliriz. Evet, aradan geçen bir asıra rağmen bu seçim ve moda hala geçerliliğini sürdürüyor. Çünkü bu kombin bir mekan için en uygun tercih.

İşte senin yapman gereken de bu kadar basit. Ama eğer kış mevsimi söz konusuysa bu asırlık modaya biraz şekil vermemiz gerekecek. Bunu da buz mavisi rengiyle elde edeceğiz. Damatlık modelini yine buz mavisi olarak tercih edeceğiz. Fakat ceket ve yelekte düğmelerin rengini bu sefer siyah olarak seçeceğiz. Eğer düğün mekanının konsepti gömlekte farklı bir renge karşı uygun olabilecekse gömleğin renginde de oynamalar yapabiliriz. Otel düğünlerinde giyilece damatlığın bir diğer ayrıntısı da yakalar olmalı. Saten yakalı buz mavisi bir renk bu işi kusursuz bir şekilde halledecektir.

Buz Mavisi için Yaz Ayları

Yaz mevsimi için damatlık
Yaz Aylarında Hangi Tercih Yapılmalı

Diğer alternatiflerden kastımız aslında tek bir renge veya iki renge bağlı kalmamak. Buz mavisi seçimlerinde işin içine bir başka rengi ekleyebiliriz rahatlıkla. Fakat buz mavisini bu kez kışa göre değil yaza ve yaz aylarına göre adapte edeceğiz. Kulağa biraz tuhaf gibi geldiğinin farkındayım. “Buz mavisi diyorsun, kış ile bağdaşmış diyorsun, ee?” dediğini duyar gibiyim. Paniğe gerek yok. Buz mavisi evet, bir mevsimin en belirgin rengi. Ama sadece o mevsimde de kullanılır diye bir şey de yok. Tabii direkt bu şekilde kullanmamak kaydıyla. Peki bu kombin nasıl olacak?

İlkbahar veya yaz aylarına göre buz mavisini şekillendirmemiz gerekiyor. Bunun için de renkleriyle biraz oynayacağız. Şimdi kendini bir tasarımcı olarak düşün ve gözünün önüne bir damatlık modelini getir. Buz mavisi olsun. Şimdi buna pudra bir mendil ekleyelim. Kravat için bir renk düzenlemesi yapmak biraz riskli. Eğer ille de yapılmak isteniyorsa açık pudra tercih edilerek mendille uyum sağlanılabilir. Tabii ille de bunu bir mendille standart haline getirmemek gerekir. Yeleğin bir kıvrımında bu ton yer alabilir.

Yaz aylarına uyum sağlama adına kullanabileceğin diğer renkler ise sırasıyla sarı ve yeşil olmalıdır. Bu sayede buz mavisi renginin dışına çıkmamış olursun. Tabii bu renkler kesinlikle “açık tonlardan” oluşmalıdır. Bahsettiğimiz renkleri kullanırken de bir renk cümbüşü yaratmak ziyade damatlık modelleri içerisindeki aksesuarlar kullanılarak yeni görünümler elde edilmelidir.

Spor Kesim Damatlık Modelleri

Sportif bir hava katmak amacıyla çıkılan bu yolda renklerden çok kesim modelleri önemlidir burada. Tabii tercih etmiş olduğun düğün konsepti de işin bir başka boyutu. Bir kır düğününde ya da havuz başı düğün konseptlerinde bu kesimi denemen çok daha uygun olacaktır. Spor kesim ile canlı ve enerjik bir hava yakalayacaksın. Doğa ile bütünleşen düğün mekanlarında bu tercihin ne kadar uyumlu olacağını ikinci defa söylememize gerek yoktur sanırım.

Havuz başı düğünlere değinmişken bir başka ayrıntıya daha yer verelim. Burada tercih edeceğin modelin aksesuarlarında koyu mavi ya da lacivert tonlarını buz mavisi damatlık modelleri için uygun bir görünüme kavuşturabilirsin. Tabii sadeliği elden bırakmamak şartıyla. Her şeyin başında sadelik geldiğini asla unutma.

Tarihi Mekanlar İçin Damatlık Modelleri

Az önce bir asır önceden bahsettik. Şimdi çok daha eski zamanlara gidebiliriz. Bu tarihlerin bir yansıması olarak gerçekleştirilen tarihi mekan konseptli düğün organizasyonlarında uyum sağlamanın ilk yolu gümüş detaya sahip bir damatlık modeli olacaktır. Artık yeni trendler arasına giren gümüş renkleri birçok aksesuarda ve tasarımda yerini almış bulunuyor. Altın ve bronzun önüne geçen gümüş tercihi senin de seçimlerinin arasında yerini almalı. Mekanın da bu şekilde tasarımsal bir bütünlüğü varsa hiç düşünmeden bu rengi seçmelisin.

Tabii amacımız kış mevsimine göre bu rengi uyumlu hale getirmek olacaktır. Bunun için öncelikle buz mavisi ön planda olacak. Ancak büyük bir detay olarak ceket ve yelek gümüş tonlarda olabilir. Bu seçimle beraber mekanın havasına tamamen ortak olmuş olacaksın.

Vücut Tipi İçin Birkaç Öneri

Damatlık Modelleri
Vücut Tipine Göre Damatlık Seçimi

Birçok erkeğin göbek sorunuyla baş başa kaldığını fark etmek güç değil. Bu sorunu ört bas etmek için veya daha fit bir görünüme kavuşmak için bir kaç sihir yapabilir miyiz? Biraz düşündükten sonra “neden olmasın?” diyebiliriz. Bunun için tabii ki dar kesim elbise modelleri olacaktır. Ancak göbekteki fazlalıklar gün gibi ortada olacaktır. İşte sıkı durun, bunun için onları yelekle gizleyeceğiz. Ama nasıl? Koyu tonlar her zaman kiloları gizleyecektir. Kilolu insanların neden daha çok “siyah” ve tonlarını tercih ettiğini şimdi kavramışsınızdır veya daha önceden de biliyordunuz. İşte bizim de yapmamız gereken tam olarak bu. Güzel bir kamuflaja sahip olacak koyu tonlardaki bir yelek için bu sorunu alt edebiliriz.

Yeleği koyu tonlarda seçtik buz mavisini kullanabilir miyiz? Kesinlikle evet. Bu renkten vaz geçmeyi düşünmeyin. Yine güzel bir aksesuar tonu seçimiyle bu koyu rengi damatlık modeliyle bağdaştırabiliriz.

Vücut tipindeki oranlar uyumsuzsa, örneğin alt kısım gövdeye göre daha kalın olabilir bunun için şöyle bir yol izleyebilirsin. Üst kısmı açık renk tonlarını kullanırken, alt kısım için daha koyu renkli damatlık modelleri seçini yapabilirsin.

Sade veya Sadeleştirilmiş

Her zaman sadelikten yana olmak gerekir. Bu sadece bir takım elbisede değil aslında, günlük yaşamınızda da tercih etmek gereken bir yönelim olabilmelidir. Sadeliğin öne çıkardığı o asaleti ve güzelliği hiçbir iddialı modeller yakalayamazlar veya çok da istenilen sonucu doğuramazlar. Tabii mükemmel bir uyum içerisinde olan model+vücut tipi+renk+mekan bütünlemesiyle bu sonucu elde etmek mümkün olacaktır. Ancak bizim konumuz iddialı bir tasarıma sahip olmadan iddialı olabilmek olacak.

Bunun için öncelikle damatlık ya da aksesuarlar hemen hemen aynı renk ve tonlarda olmalıdır. Tabii baştan ayağa her parça aynı renk olmamalıdır. Bir gradient oluşturur gibi renk dalgalanması ve ara geçişler kullanılmalıdır. Örneğin buz mavisi damatlık modelleri için ceket açık mavi tonlarındayken yelek bir tık koyu olabilir. Ama kesinlikle “koyu” olmamalı, cekete nispeten “koyu” olmalıdır. Bu yolları izleyerek tam not alacak bir sadelik elde edebilirsin.

Renk Geçişleri

Sadelikten bahsettik az önce. Şimdi de farklı renk kullanımlarını irdeleyelim. Keskin bir geçişten ziyade yumuşak geçişleri tercih edin. Özellikle bir rengin zıttı olan bir renk geçiş olarak kullanılabilir. Ama bu sadece siyah ve beyaz arasında kalır. Araya bir başka zıtlık katılamaz. Fakat her rengin bir başka renkle ilişkisi bulunur. Dünyada insan eliyle yapılmamış (tasarımı iyi olanlar hariç) her şeyin bir doğrusal renk geçişi bulunur. Doğayı bu bakış açısıyla gözlemlerseniz her nesnenin ya da doğa parçasının bir diğer parçayı tamamladığını fark edersiniz. Harika bir yeşilliği, mükemmel bir deniz mavisi eşlik ederken, bunları açık mavi gökyüzü mükemmel şekilde tamamlar. Verdiğim örnekte yalnızca tek renk kullanıldığını fark ettiniz mi? Yeşil rengi “mavi ve sarı” renklerinin birleşimiyle elde edilir. Peki buradaki sarı neden var? İşte sana altın oran mantığı!

Damatlık modellerinde de bu renk geçişlerini yakalaman gerekiyor. Buz mavisine tamamen uzak kalacak olan bir pembe, kırmızı gibi renkler ekleyemezsin. Yeşil, sarı ve mavi tonları bu işin hakkından gelecektir. Şimdi bu felsefeye uygun bir şekilde aslında kendi kombinasyonunu yaratabilirsin. Gerisi sadece bir tık zevk meselesi haline gelir.

Damatlığında soft renklerini de ön plana çıkarmayı unutma. Diyelim başka bir renk tercih etmedin. Peki, bunun bir esprisi olmak zorunda. Bunun için aksesuarları ön plana getirecek olan seçimler yapılmalıdır. Birçok kez bahsettiğimiz bu yöntemle sadeliğin basitliğe dönüşmesini engellemiş olacağız.

Kış Ayları İçin Klasik Damatlık Modelleri

kış mevsimi seçim
Kış Mevsimi İçin Damatlık Modelleri Nelerdir

Buz mavisini genel olarak tercih edebilir ve ceket yakasına harika bir siyah ton ekleyebiliriz. Bu sayede klasik bir görünüm elde ederken renk birleşimini de çok iyi yakalarız. Bunun için güzel ve şık bir papyon da takarak rengini siyah olarak kullanabilirsin. Yine aynı şekilde yelek ve ceket düğmelerini de siyah olarak seçmen gerekir. Klasik formlar için siyah öncelikli renk olmalıdır. Tabii sonbahara uygun bir renk seçimi de elde edilebilir. Bunun için koyu kahverengi tonları ya da bordo seçimi gayet başarılı olacaktır. Kahve ve gri tonlarında ekoseli takım elbiseler uygundur. Modern, kır düğünü, Vintage gibi mekanlarda rahatlıkla kullanabilirsin.

Açık Krem Rengi Damatlık Modelleri

Damatlık modelleri genellikle düğün mekanlarına göre tercih edilir. Her bir renk birleşimiyle ortaya çıkan damatlıkta bir mekan seçimi ortaya çıkar. Bahsini ettiğimiz açık krem renklerinde de birçok mekana uyumlu olabilirsin. Örneğin bir sahil düğünü gerçekleştireceksen, hiç düşünmeden bu rengi seçebilirsin. Sonbahar ve kış mevsiminde ise krem rengi yerine buz mavisini seçerek zamansal bir dönüşüm gerçekleştirirsin. Bu değişimle beraber düğün mekanı da şekillenmiş olacaktır.

Aksesuarları atlamamak gerekir. Yakaya güzel bir çiçek eklenebilir pekala. Keten model damatlıklarda beyaz gömlek çok daha şık duracaktır. Yine bir başka aksesuar olan kemeri de kahve tonlarıyla uygulaman gerekir. Eğer açık krem bir ceket ve pantolon kullanmış isen kemer de bu tonlarda ve daha koyu tonlarda olması gerekir.

Ekoseli damatlık için de aynı şeyi söyleyebiliriz. Yine bir başka aksesuar olan papyon bu kez bordo rengine doğru yelken açabilir. Beyaz gömlek ile de bu bütünlüğü mükemmel bir şekilde koruyabilirsin.

Yorum Yap