En İyi Düğün Planlaması Nasıl Yapılır?
Kusursuz Bir Düğün Planlaması İçin Bilmeniz Gerekenler!

Hayatınızın bu en önemli ve heyecanlı günlerinden biri olacak düğün gününde kusursuz bir organizasyon geçirmek her insanın hayalidir. Peki bunun için hangi önlemler alınmalı, düğüne nasıl hazırlanılmalıdır? Düğüne yıllar, aylar, haftalar ve günler öncesinden yapacağın kritik kararlar ve ideal dokunuşlarla mükemmellik katabilirsin. Düğün planlaması hazırlıklarına ilk olarak başlayacağın yerden, son güne kadar harika bir rehber seni bekliyor!

Düğün Planlaması İçin Düğün Hazırlıkları

Bir düğünün bel kemiği olan düğün hazırlığı, tepeden tırnağa her şeyi kapsayan bir karar aşamasıdır. Bu hazırlıklar içerisinde mekandan, gelinliğe, konseptten tutun da ışıklandırmaya kadar hemen her detay bu hazırlık aşamasında şekillenir. Başarılı ve tam istediğine uygun bir seçim için öncelikle rehber yazılarımızı okumalı, ardından kendi zevkine güvenmelisin.

Düğün hazırlığına en iyi şekilde verimli geçirmek için bir üniversite sınavına hazırlanır gibi olmasa 1 yıl gibi uzun bir sürenin ardından nihayet verebilirsin. Bu öncelikli süreç seni kusursuz bir planlamaya götürecektir. Hiçbir şey acele olmayacak, her şeyi en az iki kez düşünerek gerçekleştireceksin. İki ayağının bir pabuca girmemesi için 12 ay önceden başladığın düğün hazırlığı, seni en ideal düğün gününe sevk edecektir. Diyelim ki “Benim bu kadar sürem yok, çok daha aciliyet içerisindeyim!” diyorsan, o halde çabucak kendine bir liste hazırla ve düğün gününe dek yapılacaklar listesini oluştur. Daha sonra bu listeye bağlı kalarak hareket etmeye çalış.

Ama şimdiki konumuz kusursuz bir düğün planlaması yapmak. Bunun için adım adım ilerleyeceğiz.

Bir Yıllık Düğün Planlaması Nasıl Yapılır?

Düğün hazırlıklarına girişmeden önce aile büyükleri ile bir görüşme gerçekleştirilmeli ve izlenecek yol belirlenmelidir. Diğer aile fertlerinden gelecek maddi, manevi destek ile düğün planlaması çok daha kolay bir şekilde şekillenecektir. Elbette onların hiçbir şekilde desteği olmadığını veya aile büyüklerinin var olmadığını düşünürsek, yine de kusursuz bir planlama yapmak mümkündür.

Varsayımlardan yola çıkarak aile fertleriyle görüştün ve onların da dahil olduğu bir harita çıkarıyorsun diyelim. İlk yapılması gereken şey, düğüne ortalama kaç davetli gelecek olmasıdır. Bu şekilde mekan seçimlerinde kişi sayısı seçeneğini de göz ardı etmemiş olursun. Hemen ardından partnerinle uzun uzadıya düğün mekanı ve yeri olarak hangisinin daha uygun olacağını seçmen gerekiyor.

Düğün tarihine yavaş yavaş yaklaşırken, şimdi o tarihi tamamen belirlemek çok yerinde bir karar olacak. Bu karar aşamasında kılı kırk yararak düşünmek elbette faydalı olacak. Daha sonra yapacağın bir değişiklik, seni partnerinle zorlu bir sürece sokabilir. Elbette yanılma ve hata paylarını da hesaba katman gerekiyor. Ama genel olarak tüm seçimlerinde pişman olmayacağın kararları vermen ya da en azından içinde ukte kalmayacak bir planlama yapman çok daha iyi olacaktır. Düğün tarihini, mekanı, düğün yerini gibi önemli seçimleri kararlaştırmalısın. Bu aşamada bütçeni de kontrol etmen gerekiyor elbette. Sana uygun en iyi düğün mekanını bulmak için yine burada bulabileceğini unutma!

Düğüne Sayılı Aylar Kala Yapılması Gerekenler

Temel düğün planlaması yapıldıktan sonra, sonrasını da düşünmen ve bir yol çizmen gerekiyor. Balayı işte burada devreye giriyor. Yurt içinde mi yoksa yurt dışında mı balayı düşünüyorsunuz? Unutma, yurt dışı seyahatlerinizde önlemini almanız gereken birçok husus bulunuyor. Pasaport, vize işlemleri gibi kritik izinlerin ve seyahat belgelerinin tamamlanmış olması gerekir. Ayrıca balayını gerçekleştireceğin otelde çok daha erkenden yaptıracağın bir rezervasyon, otelin indirim fırsatlarını sunacaktır.

Şimdi gelelim düğün mekanı seçmeye. Düğün mekanları genel konsept olarak ikiye ayrılır. Yaz düğünü ve kış düğünü. Bu iki mevsimsel düğün için ayrı ayrı konseptler seçmek mümkün. Yaz düğünleri en çok ilgi çeken ve tercih edilen olduğu için talebi de düşünmelisin. Bunun için 1 yıl öncesinden mekan seçimini yapman gerekebilir. Hayalindeki düğüne uygun mekanı seçtikten sonra gelinlik modelleri ile planlamaya devam et.

Eğer hazır değil, dikim istiyorsan zamanı iyi ayarlaman gerecektir. Gelinlik dikimlerinde en az 6 ay gibi bir süre siparişin için uygun olacaktır.

Düğün Konsepti Belirlemek

Düğün Konsepti Belirlemek
Düğün Konsepti Belirlemek

Düğün mekanı seçimlerinde dikkat edilmesi gereken en önemli yer düğün konsepti veya temasıdır. Seni çok daha iyi anlatacak bir konsept seçiminden sonra, diğer tüm kararların da bu konseptle ilintili olmak zorunda. Örneğin bir yaz düğününde, tarihi bir mekan konseptine sahip mekanda gerçekleştireceğin düğünde, bu temayla alakalı aksesuarlar olmalı. Gelinlik ve damatlık bu temaya aykırı olmamalı. Seçilen müzikler, ışıklandırma gibi önemli ayrıntılar da hep aynı temaya hizmet etmelidir. Ayrıca düğün pastası, davetiyeler gibi detaylar da yine temayla bütünleşik olmalıdır.

Düğün temasından sonra yiyecek ve içecek listelerini de ele alman gerekiyor. Sadece kendi sevdiğin tatları değil, genele hitap edecek menüleri hazırlaman gerekiyor.

Yeni Bir Ev ve Modelleme

Gittikçe düğün gününe yaklaşırken eşinizle beraber mutlu bir birliktelik geçireceğin yuva seçimi çok önemli. Burada partnerinle beraber kendi zevkine güvenerek yola çıkabilirsin. Eşya seçimlerini çok daha önceden yapıp, evi buna göre dizayn etmek mühim. Tabii daha öncesinden yaşayacağınız yerin seçilmiş olması gerekiyor. Eşya seçimleri de bu ev modeline göre yapılmalıdır.

Organizasyon Firması Belirlemek

Düğün mekanı seçimi kadar önemli olan bir şey daha var, o da tabii ki bir organizasyon firması seçmek. Baştan ayağı her şeyle muhatap olacak ve senin yönlendirmelerin, isteklerinle şekillenecek bu organizasyonda profesyonellere danışmak çoğu zaman işe yaramaktadır.

Düğün organizatörlerinin düğün planlamasında senin elin ayağın olacağını bir daha bir daha söylemek istemiyoruz fakat hayatının en önemli günlerinden biri olan düğününde hataya yer vermemek adına bazı kararları ince eleyip sık dokumak da gerekiyor. En nihayetinde bu bir organizasyon ve bu organizasyonu da profesyonel işbirlikçilerle gerçekleştirmek en mantıklısı olacaktır. Dekorasyondan, sandalye masa takımına, küçük aksesuarlardan dev modellemelere kadar her şeyin bir ahengini yakalamak elbette bir sanat işi diyebiliriz. Düğün organizasyonu için sana ait en uygun firmalar için bu linke tıklaman yeterli! Ayrıca düğün gecesinin öncesinde gerçekleştireceğin kına veya bekarlığa veda partisini de bu firmalar arasından bulabilirsin.

Bütçen için en uygun mekanları, indirim ve fırsatları bulabilir, tarzını yansıtacak aradığın adresleri edinebilirsin.

Düğüne 90 Gün Kaldı!

Evet, giderek mutlu sona yaklaşıyoruz. Bunun için kendine bakıyor musun? Cilt bakımına önem veriyorsundur elbette. Ancak bazı önlemleri de artık yavaş yavaş almaya başlaman gerekiyor. Çeşitli leke tedavileri ile deformasyona uğramış bölgelerini düzenleyebilirsin. Kesinlikle tamamen “sağlık” ve düzen açısından yaptırman gereken bu adımlar, seni daha kusursuz bir görünüme kavuşturacaktır. Yaz aylarında gerçekleşecek düğün töreninde bronzlaşmak isteyen gelin adayları genellikle solaryuma başvururlar. Fakat tam olarak önermesek de ille de yaptırılmak isteniyorsa, çok dikkatli olunmalı ve abartmamak gerekir.

Düğün tarihi yaklaşıyor. Eğer bir çalışansanız, iş yerine evleneceğin tarihi ve balayı zamanını bildirmenin tam zamanı. Bunun için gerekli yasal izinleri de almış olacaksın. Ayrıca senin üzerinden o ayın iş planlamasında çok erken bir tarihte verdiğin için sorumluluğun kalmayacaktır.

Eğer çift olarak dans etmeyi seviyorsanız ve davetlilere mükemmel bir gösteri yapmayı düşünüyorsanız kesinlikle bir dan kursuna yazılın. Dilediğin dans türlerini öğrenerek harika bir eğlenceye imza atabilirsin. Bu dansları öğrenmen için 1 ay gibi kısa bir süre de yetebilir, ama ne olur ne olmaz diyerek 3 ay öncesinden kursa başlamanda ve bol bol tekrar yapmanda fayda olacaktır. Çünkü son 1 ay içerisinde çok daha fazla meşguliyetin olacak ve dansa belki çok zaman bulamayacaksınız.

Düğün Planlaması Püf Noktaları

 • Dans ederken provaları hangi ayakkabı ile yaptığının büyük bir önemi var. Gelin ayakkabası seçimini yaptıysan eğer, bu ayakkabı ile provalarını gerçekleştirmelisin. Bu şekilde çok daha profesyonel bir dans koreografi sunabilirsin.
 • Düğüne birkaç ay kala artık davetiyeleri bastırma zamanın geldi. Hangi davetiyeyi bastırmalısın… İşte bu, cevaplaması çok kolay bir soru. Senin için en iyi düğün davetiyelerini bu linkte derledik, hemen tıkla!
 • Müziklere gelelim. Düğün konseptiyle alakasız olmamasına dikkat et. Temaya uygun müzik seçmek zorunda değilsin, ama mekanın ruhunu yansıtan birkaç müzik ve altyapı seçersen davetlileri büyüleyebilirsin. Bunun için müzisyenleri veya DJ’i önceden seçmen gerekiyor. Alanında uzman ve yetenekli müzisyenleri bulmalısın. Onlarla beraber nelerin playlist’te olacağına karar vermek çok eğlenceli olacaktır.
 • Organizatörlerle beraber yemek listesini de baştan sona ayarlayabilirsin. Onlara danışabilir, fikirlerini alabilir yahut onların cazip tekliflerini dinleyebilirsin. Hemen hepsi senin nasıl bir planlama istediğinin belli başlı sonuçları haline gelecektir. Unutma, trendler ya da en çok tercih edilenleri değil, en çok sevdiğin ve beğendiğin tarzları seç. Bırak gerisini düğün organizasyonu halletsin!

Düğün Planlaması İçin Son Dokunuşlar

Düğün Planlaması İçin Son Dokunuşlar
Düğün Planlaması İçin Son Dokunuşlar

Şimdi gelin madde madde düğüne son 1 ay kala neler yapılmalı, hangi tercihlere yer verilmeli onlara bakalım. Bu ay içerisinde vereceğin kararların önemli olduğuna ve artık zaman kaybına yer olmadığına vakıf olduğunu varsayarak listelemeye geçiyoruz.

 1. Davetiyeleri dağıtılmaya hazır olmalı ve herkese ulaştırmaya başlamalısın.
 2. Düğün davetlileri için bir oturma planı hazırla. Bu ayarla için hem kendi ailen hem de eşinin ailesi ile birlikte kararlar alın. Darılmak, gücenmek isteyeceğiniz en son şey!
 3. Menü için ön sen kobay ol ve tadımını yap. Kesinlikle beğendiğin bir tat olmasını sağla. Görüntü de önemli fakat öncelik tat!
 4. Gelin arabasını hazırladın mı! Hadi çabuk ol, ama oldu bittiye getirmeden çok şık, sade ve dekoratif bir araba oluştur.
 5. Düğün mekanına girerken, çıkarken, dans müziklerinde, pasta müziğinde ve hemen her tınıda ayrı ayrı bir dokunuş olduğunu hissettir. Her müzik ve her şarkı tamamen keyif versin!
 6. Saçına bu dönemde ciddi önem ver. Kuaför bu süreçte senin en büyük yardımcın olacak. Dediklerinden dışarı çıkma, saçına iyi bak!
 7. Makyaj seçimi, kaş, göz gibi önemli detayları çok önceden kararlaştırarak o gün için pürüzsüz bir ciltle var olmaya çalış. Makyaj için makyözünle provaları kaçırma. Direktiflerinden ayrılma. Strese girip çeşitli alerjik reaksiyonlara, lekelere izin verme. Sakin ol ve kaygılanma.
 8. Gelin ayakkabısıyla bütünleş. Senin bir parçan olmalı. Asla eziyet veren bir şey değil.
 9. Anlaştığın firmalarla tekrar tekrar konuş. Daima iletişim halinde ol. Eksik gedik bir şey olup olmadığını denetle.
 10. Düğün bir hafta kala dip boyası yapmayı unutma.
 11. Balayı için gerekli hazırlıkları tamamla. Her şeyi sağladığından emin ol.

Düğün Günü

Geldik nihayet düğün gününe. Heyecanlı ve kıpır kıpırsın. Hiçbir şeyin moralini bozmasını istemiyorsun. Herkesle iyi geçinmek ve herkesi alttan almak istiyorsun. Stresin ön planda olmamasını, kimsenin huzurunu bozmamasını diliyorsun. Biz de tamamen öyle olmasını istiyoruz. Düğün planlaması için verdiğimiz önerilerden de yola çıkarak eğer kusursuza yakın bir süreç geçirdiysen öncelikle seni tebrik ediyoruz. İşte asıl önemli olan güne geldik ve artık bu heyecan patlamasına hazırız.

Öncelikle bugün gevşemeyi asla unutma. Çeşitli bitki çayları içerek ve egzersizler yaparak rahatlamaya çalış. Zihnini gereksiz şeylerle yorma. Sadece düğüne odaklan ve eğlenceye odaklan. Mükemmel bir an yaşayacaksın. Her anını doya doya yaşamaya çalış. Ellerine gereken önemi verdiğini düşünüyoruz. Manikürün önemini de bildiğini… Bu sebeple günlük bakımlarını aksatma.

Güzel bir kahvaltı yap. Ölümsüzleştireceğin düğün fotoğrafları için fotoğrafçıya uğra.

Asla aklından çıkarma, bugün senin günün ve en çok sen eğlenmelisin!

Yorum Yap

Your email address will not be published.