Kız tarafı için en zorlu süreçlerden birisi damat bohçası hazırlamaktır. Damadı memnun etmek, tarzına uygun kıyafetler ve aksesuarlar seçmek oldukça zor. Fakat kimseyi %100 memnun edemeyeceğinizi bilmeniz gerekir. Söz konusu damatsa, kendisinin bile alışveriş yaparken ne kadar zorlandığını biliyor olmalısınız. Yine de damat bohçası hazırlama konusunda bazı önerilere ihtiyacınız olacak. Sizlere bu zorlu görev için hayati önem taşıyan bazı kriterlerden bahsetmek istiyoruz. Rehber niteliği taşıyan damat bohçası hazırlama makalemizi okuyarak; süreç hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Öncelikle damat bohçası ne zaman hazırlanır, ne zaman teslim edilir, bu konulardan bahsedelim. Ardından bohça hazırlarken üzerinde durmanız gereken konulara değinelim.

Damat Bohçası Hazırlama Rehberi
Damat Bohçası Hazırlama Rehberi

Damat Bohçası Nasıl Hazırlanır, Ne Zaman Teslim Edilir?

Öncelikle geniş bir zaman aralığınıza sahip olduğunuzu belirtmek isteriz. Düğünden şu kadar önce, nişandan şu kadar sonra gibi bir sınırlama getirmeyeceğiz. Müsait olduğunuz vakitlerde, alışverişlerinizi yaparak, kendinizi yormadan ve sıkmadan bohçayı hazırlayabilirsiniz. Yine de bir zamandan bahsetmek gerekirse, kız tarafı için verilecek olan bohçadan bir süre sonrasına kadar teslim edebileceğinizi söyleyebiliriz. Kültürümüzde genellikle kız isteme sonrasında, gelin bohçası hazırlanır, teslim edilir ve ardından damat bohçası hazırlanıp teslim edilir. Damat bohçasını ne zaman teslim edeceğinizden ziyade, içerisinde koyacaklarınız daha çok önem arz ediyor. Şimdi damat bohçasının olmazsa olmazlarından bahsedelim ve size bir nebze de olsa yardımcı olalım.

Damat Bohçası Nasıl Hazırlanır, Ne Zaman Teslim Edilir?
Damat Bohçası Nasıl Hazırlanır, Ne Zaman Teslim Edilir?

Damat Bohçasına Ne Konur?

Damat bohçası hazırlama konusu, aslına bakılırsa aile ilişkileri için önemli bir etkinliktir. Onu tanımanız, ona değer vermeniz ve hoşuna gidecek kıyafet/aksesuar seçmeniz önemlidir. Geleneklerimizde gelin bohçası hazırlamak kadar kıymetli bir vazifedir. Bunu göz önünde bulundurarak damat bohçası alışverişi yapmalısınız. Her geçen gün, geleneklerimizin değiştiğini; artık damat ve gelin bohçası hazırlama etkinliklerinin gelin ve damat tarafından yapılmaya başlandığına da vurgu yapmak gerekir. Bu şekilde hazırlanan bohçalar, çok daha verimli bir hal alabiliyor. Yine de aileler tarafından hazırlanacaksa, listenizde şunlara yer vermelisiniz:

Damat için Gömlek ve Pantolon: 2 adet gömlek, 2 adet kravat ve 2 adet pantolon damat bohçasına eklenecekler arasındadır. Genel olarak gündelik hayatta giyilebilecek tarzda ürünler eklenmelidir.

Damat için Pijama Seti: Kimi bohçalarda tek pijama setine yer verilirken, kimilerinde iki farklı takım tercih edilebiliyor. Bu tamamen sizin isteğinize bağlı bir durumdur. Dilerseniz hazır paket olarak satılan damat setlerinden satın alabilirsiniz. Damadın giymek isteyeceği tarzda bir set için gelinden ip ucu almanız yararınıza olacaktır. Klasik damat pijama setlerinden ziyade, günlük olarak giyilebilecek setlere yönelmenizde fayda var.

Damat için Terlik: Aslına bakılırsa, her geçen gün popüleritesini kaybeden bir üründür damat terliği. Yine adet yerini bulsun diye satın alınabilir. Terliğin yanında yazlık ve kışlık çoraplar da alıp ekleyebilirsiniz. En azından işe yarar bir alışveriş olmuş olur.

Damat Cüzdanı Seti: İsterseniz tekli olarak bir cüzdan satın alabilir, dilerseniz paket olarak satılan cüzdan setlerini tercih edebilirsiniz. Bu konuda çok fazla alternatif ile karşı karşıya olduğunuzu söyleyebiliriz. Deri modeller, klasik modeller, modern ve spor modeller gibi türlü setler bulunuyor. Damadın zevkine uygun birisini alabilirsiniz.

Damat için Kemer ve Kol Düğmesi: Bazı üreticiler, damatlık cüzdan setinin içerisinde kemer ve kol düğmesine yer veriyor. Eğer böyle bir durum söz konusu değilse; damadın hoşuna gidebilecek, kemer ve kol düğmesi satın alıp bohçaya ekleyebilirsiniz.

Damat Saati: Saat seçimi için herhangi bir sınırlama getirmek doğru olmaz. Fakat genel olarak klasik saatler tercih ediliyor. Damat klasik saatlerden hoşlanmıyorsa, spor veya dijital saatler de tercih edilebilir. Damat saati diye bir ayrım yapmaktansa, damadın sürekli olarak kullanabileceği bir tarzın üzerinde durmanız yararınıza olacaktır.

Damat Havlusu ve İç Çamaşır Seti: Havlu seçimi yaparken, hazır havlular işinizi görecektir. El havlusu, bornoz ve banyo havlusu setlerine ek olarak; iki adet (biri kollu, diğeri kolsuz) atlet ve iki adet boxer ekleyebilirsiniz.

Damat için Tıraş Seti: Birçok marka, hazır damat tıraş setleri ile oldukça popüler. Set içerisinde bulunan tıraş makinesi, tıraş köpüğü, tıraş bıçağı, tıraş sonrası bakım kremi ve tıraş losyonu gibi malzemeleri; dilerseniz tekli olarak da satın alabilirsiniz. Tıraş makinesi için damadın bir ömür boyu kullanabileceği, dayanıklı ve bilindik markaları seçmeniz en mantıklı olanıdır.

Damat için Temizlik Bakım Ürünleri: Banyo jeli, diş macunu, hazır banyo lifi, el örgüsü banyo lifi, diş fırçası, ağız bakım ürünleri, saç bakım ürünleri ve sabun gibi bakım ürünleri damat bohçasına eklenebilecek malzemelerdir.

 

Yorum Yap

Your email address will not be published.