Otel düğünü yapmak
En iyi otel düğünü konseptleri ve ipuçları

Otel düğünü yapmak istiyorsanız, bu yazımızda sizleri nelerin beklediğini, hangi avantajlar ve fırsatlardan yararlanabileceğinizi tek tek anlatacağım. Düğün mekanları arasında ayrı bir yeri olan otel düğünleri aslında dışardan bakıldığı kadar kolay bir organizasyona ev sahipliği yapmazlar. Fakat bu zorluk aşıldı mı inanın kusursuz bir eğlenceye ve törene imza atmış olacaksınız. Gelin, dikkat etmeniz gereken neler onları inceleyelim.

Otel Düğünü ve Maliyet

Duyduğum en çok sorulardan birisi de bu: Otel düğünü ne kadar? Otelde düğün nasıl yapılır? Elbette bu rakamı direkt şu kadar diye söylemek çok zor. Hemen her mekanın/otelin kendisine has güzellikleri ve artıları olduğundan fiyatlar genellikle değişkendir. Bir mekanın ortalama fiyatını bulabilmek için davetli sayısı, ekstra özellikleri gibi konuları belirleyip ancak bundan sonra bir fiyat almak mümkün olabiliyor. Şimdi, İstanbul’da Otel düğünü gerçekleştirmek için neler yapılmalıdır, bir bakalım.

İstanbul’da Otel Düğünü Yapmak

İstanbul birçok alternatifi de beraberinde getiren bir şehir. Düğünü nerede yapacağın, hangi konseptte düşündüğün, nasıl bir manzara istediğin gibi türlü zorlu seçimler seni bekliyor olacak. Boğaza karşı bir düğün mü, yoksa eşsiz tarihi kalıntılara sahip büyüleyici bir tarihi mekan mı, yoksa herkese parmak ısırtan dünyaya açılmış bir otel mi? Bunlar senin karşına dikilip, “Tabii ki beni seçmelisin,” diye bas bas bağırırken vereceğin karar gerçekten zor olacak. Zor ama tatlı bir zorluğu olan bu seçimi nihayetlendirip birini seçtikten sonra önemli olan kısım başlıyor, unutma.

İstanbul’da düğün mekanları için bir maliyet hesabı oluşturdum. Bakalım, bu hesaba göre nasıl bir yol izleyeceksin.

İstanbul Düğün Salonları Maliyetleri

Düğün Salonları

Eğer otel düğünü değil de, bir düğün salonunda düğünü yapacaksan fiyatlar oldukça uygun hale geliyor diyebilirim. Bu tip düğüne has mekanlarda daima çiftler ekonomik bir organizasyon gerçekleştirirler. Öte yandan otel düğünleri büyük bir konsepte dahil olduğu için fiyatlandırma da ona göre şekillenecektir.

Düğün salonları kapsamında fiyatı belirleyen en temel unsur davetli sayısıdır. Buna ek olarak fiyatı etkileyecek bir başka durum da düğün tarihi. Çok erken bir zamanda, örneğin bir yıl öncesinden kaydınızı yaparsanız çok daha uygun bir fiyata anlaşabilirsin. Yaz mevsiminde fiyatlar her zaman bir tık daha yüksek olacaktır. Talebin çokluğu nedeniyle hemen her düğün salonu bu fiyatları yukarı çekecektir. Her açıdan ekonomik bir düğün olsun istiyorsan, kış mevsiminde bir düğün salonu tercih edebilir, kapalı mekan olmasından dolayı mevsimin yan etkilerinden etkilenmezsin.

Otel Düğünü

Asıl konumuz olan Otel düğünü nasıl gerçekleştirilir, maliyetleri nelerdir ona bakalım. Gösterişten ve lüksten haz alıyorsan bu konsept ve mekan tam da senin için biçilmiş kaftan diyebilirim. Bu düğünlerde en çok haz alacağın alanlardan biri elbette mekanın dizaynı olacak. Birbirinden şık süslemeler ve mimarisiyle hem senin hem de davetlilerin büyük sevgisini ve sempatisini kazanacak, ilgi toplayacak. Ayrıca birbirinden farklı yemek sunum ve çeşitleriyle de damağında eşsiz lezzetler bırakabilir. Yemek ve içecek konusunda detaylı menüye sahip olan otel düğünlerinde çiftlere özel kokteyller bulunur. Bu özellikler arasında bir diğeri de alkol alternatifi olmasıdır. Dilersen alkollü bir organizasyon olmasını sağlayabilirsin.

Düğün salonlarında seçimin zor olduğunu söylemiştik. Aslında otel düğünlerinde de aynı zorluk ön plana çıkacaktır. Birçok otel eşsiz manzarasıyla düğün hayali kuran çiftlere gerçekten zorlu bir seçim yaptırır. İstanbul’un güzel manzarasına karşı bir düğün mekanı kelimenin tam anlamıyla rüya gibi bir düğüne ev sahipliği yapabilir. Peki, böyle bir düğünün masrafı ne olur? Hadi bakalım…

Harika Bir Konsept, Eşsiz Manzara: Peki Fiyat?

Otelde Düğün Yapmak
Otel düğünleri maliyetleri

Fiyatlar için bilmen gereken 4 ana genel geçer madde söz konusudur. Bu maddelerin niteliği ve niceliği birbirinden ne kadar farklıysa, düğün fiyatı da o oranda değişkenlik gösterecektir. Bu maddeler sırasıyla şöyle:

  1. Davetli Sayısı/Kapasitesi
  2. Kişi Başı Fiyat
  3. Pakete Dahil Olanlar
  4. Esktra Hizmetler

Davetli Sayısı: Otellerin mimarisiyle alakalı olan bu durum, her mekan için değişkendir. 200 kişilik bir düğüne de imza atabilirken, kimi otellerde 3000 kişiye kadar oturma planları bulunmaktadır. Sen kaç davetli ile düğünü yapacaksın bunu hesaplamalısın.

Kişi Başı Fiyat: Buradaki fiyatlandırmalar yine otelin hizmetleriyle doğru orantılıdır. Otelden otele fark olduğunu tekrar hatırlatalım. Kimi otel kendisine has servis şekliyle çok daha cazip sunumlar yapabilirken, kimi oteller de daha mütevazi sunumlar gerçekleştirebilir. Burada bir diğer farklılık da yetkin aşçıların ve uzmanların varlığıdır. Aslında hemen her detay kişi başı fiyatı etkilemektedir.

Dahili Hizmetler: Fiyatları etkileyen kokteyl menü ve yemekli menü seçeneği bulunur. Eğer kokteyl olarak tercih yaparsan fiyat aralığı 80-120 arası değişebilir. Yemekli menü seçimlerinde bu fiyat biraz daha artacaktır. O da ortalama olarak 100-200 TL arasında olabilir. Birçok otel menüde ve yemek sunumlarında dahili hizmetler sunarlar. Bunların başında düğün menüsü, menü tadımı, masa ve sandalye süslemeleri içerisinde gerçekleşen doğal masa sunumu ve kahvaltı gibi seçenekler bulunur. Örneğin birçok mekan evlilik yıldönümünde eşlere iki kişilik yemek hizmeti de sunarlar. İşte tüm bunlar fiyatlara dahil olur.

Harici/Ekstra Hizmetler: Diyelim bazı misafirlerin için bir konaklama hizmeti alacaksın. Bunun için otel sana uygun bir fiyatlandırma sunacaktır. Ancak bu hizmet ücretsiz olmaz. Ayrıca live performanslar da harici hizmetlere girmektedir. Bu fiyatlandırmalarla beraber otel düğünü için aşağı yukarı bir hesaplama yapabilirsin.

Otel Düğünü İçin Gelinlik ve Damatlık

Otel düğünlerinde en büyük avantajlardan biri de ne giymek gerektiğinin bilinmesidir. Çünkü bu tip mekanlarda yapılan düğünlerde seçimler genellikle smokin, kadınların ise tuvalet tercihi olmasıdır. Şıklığın en göze çarpan hali olan bu tercihler standart olmakla beraber düğün konseptine de en uygun seçimlerdir. Bunun bir balo salonu veya bir havuz başı düğünü olduğunu da varsayabiliriz.

Birbirinden farklı tonlarda damatlık modelleriyle yaza ve düğüne damga vurmak çok kolay. Yeşil, mavi ve grinin bir ahenk içinde yer aldığı damatlıklarda papyon kullanabilir, harika kombinasyonlar yakayabilirsiniz. Aynı şekilde gelinlik modellerinde de krem tonları da uygun olabilir. Asil ve şık bir model, özellikle vücut tipine göre uygun olanıyla, harika kareler ortaya çıkarabilirsin. Bunun için vücut tipini öğrenmeli ve ona göre seçimini yapman gerekiyor. Vücut tipine göre gelinlik modelleri için bu linke tıklayıp yardım alabilirsin!

Tam Uyumlu Olmak İçin

İstanbul Otel Düğünü
Şık Bir Gelinlik ve Damatlık İçin İpuçları

Otel düğünü gerçekleştirecekler için şıklığın en belirgin kombinasyonu kesinlikle belirli bir strateji ile çıkılan dekorasyondur. Oteli daha önceden seçip ona göre gelinlik ve damatlığı da şekillendirmelisin. Otelin vereceği sana uygun dekorasyon modellerinden birini de seçebilirsin. Kontrast oluşturacak renklerle birlikte davetlilerine renklerin uyumu şaşırtıcı biçimde sergileyebilirsen senden daha şıkı olmayacaktır. Gümüş renklerin ağırlıkta olduğu bir dekorasyonda şamdanların asil duruşu hemen dikkati çekecektir. Bu şekilde siyah bir aksesuarın ne kadar göz alıcı olabileceğine değinmemiz şart mı!

Renk Uyumunu Yakala

Yine bir başka renk uyumundan daha bahsedelim, mor ve yeşil! İşte gerçek bir ikili. Çayla simit gibi düşünebilirsin. Belki Leyla ile Mecnun. Yaprak yeşili artık nerede kullanacağın ve onu kombinleyeceğin bir koyu tonlu moru da sana bırakıyorum. Bu renkleri gelin arabasında, pastada hatta gelinliğinin bir bölümünde dahi kullanabilirsin. Dediğim gibi gerisi sadece yaratıcılığına ve zevkine kalıyor. Altın renk oranını yakaladıktan sonra gerisi çorap söküğü gelecek ve mükemmel uyumun bir parçası belki de tam da kendisi olacaksın.

Aynı şekilde müzikleri de kombinlere göre ayarlayabilirsin. Enstrüman seçimi yine mekanla doğrudan paralel olmalı ki absürt bir durum ortaya çıkmasın. Yaylıların eşliğinde kokteyl sunumları gerçekleştirebilirsin örneğin. Bir keman eşliğinde harika dans koreografileri gösterebilirsin. Müziğin tınısıyla beraber yakaladığın büyük ilgi, dansınla zirveye çıkabilir. Bunun için elbette bir dans veya figürü estetik bir şekilde benimsemiş olman gerekir. Düğünün başlangıcında partnerinle beraber düğüne girişinizi gözlerinin önüne getirip, bir enstrüman seç. Daha sonra nasıl bir müzikle adım atacağını düşün. Bunların hepsi kafanda şekillenecektir. Dilersen bu konuda internette referanslar alabilir, kendine ait giriş müzikleri bulabilirsin.

İlk Dans!

İlk dansın unutulmaz olacağını unutma, daha önce de yine burada paylaşılan ve önemle altı çizilen dans kursunu asla ihmal etme. Harika bir vals seni taçlandıracaktır. Daha sonrasında davetlilerin de uyum içerisinde olacağı, onları çok fazla yormayacak müzikleri listeleyebilirsin. Genel bir müzik zevkiyle bu işi de hallettikten sonra artık salon pastası için hazırlıklara başlayabilirsin.

Otel düğünü içerisinde yapılan salon pastalarında birçok önemli detay da beraberinde geliyor. Pasta kaç katlı olacak, nasıl muhafaza edilecek, oturma düzenine göre dağılımı ve servisi nasıl şekillenecek, kare mi oval mi, yuvarlak mı nasıl bir görünüme sahip olacak. Bunlar da aynı dekorasyon gibi belli bir uyumun içerisinde olması gereken hususlardan oluşur.

Yorum Yap

Your email address will not be published.