Yazlık Damatlık Modelleri Neler? Nasıl Seçilir?

Yaz aylarının yaklaşması ile birlikte yazlık damatlık modelleri de en fazla araştırılan konular arasında yer almıştır. Yaz aylarında evlilik planları yapan çiftler damatlık seçiminin nasıl gerçekleştirilmesi gerektiğini merak ederler. Damatlık seçiminde kumaş tercihi yaz ayları için oldukça önemlidir. Yaz aylarında yapılacak düğünlerde damatlık kumaşının yanlış seçilmesi vücudun nefes alamamasına ve damatların çok fazla terlemesine neden olur.  Ayrıca yaz aylarındaki düğünlerde gömlek seçimi ve ayakkabı seçimi de damadın rahatlığı için önemli kriterlerdir. Damatlık seçimde damadın kendini rahat hissedeceği modellere yönelmesi gerekir. Damadın tarzı ile uyumlu ve sıcak havalarda rahat edebileceği bir damatlık modeli ile yaz aylarındaki düğünler daha konforlu şekilde atlatılabilir.

Damatlıkta Kumaş Seçimi

Damatlıkta Kumaş Seçimi
Damatlıkta Kumaş Seçimi

Yaz aylarında gerçekleştirilecek düğünlerde gelinlik ve damatlık seçiminde kumaşlar oldukça önemlidir. Kumaşların yanlış seçilmesi damadın rahat hareket edememesine ve çok fazla terlemesine neden olabilir. Bu nedenle yaz aylarında yapılacak düğünlerde damatlık kumaşının hafif kumaşlardan seçilmesi gerekir. Pamuk ve keten kumaşlar hava alan kumaşlardır. Bu kumaşların hava alması ile cildin nefes alması ve aşırı terlemesi engellenir. Damatlık seçiminde ipek kumaşlara ve ince yün karışımlı kumaşlar da tercih edilebilir. Kısaca yaz aylarında gerçekleştirilecek düğünlerde seçilen kumaşın hafif olması, hava alması ve cilde nefes aldırması gerekir. Hem terletmeyen hem de damadın hareketlerini kısıtlamayan kumaşlar ile damadın düğününde yıldız gibi parlaması mümkündür.

Damatlıkta Renk Seçimi

Damatlık için kumaş seçiminin gerçekleştirilmesinin ardından renk seçimine geçilebilir. Yaz aylarında yapılan düğünler için renkli tasarımlara son dönemlerde daha fazla yer verilmiştir. Yaz aylarında düğün yapan kişilerin damatlık seçiminde mavi ve gri renklere daha fazla yöneldiği görülür. Bu nedenle yaz aylarında düğün planlayan kişilerin siyah ve lacivert renkler yerine daha renkli damatlık modellerine yönelmesi önerilir. Mavinin farklı tonlarında damatlık seçimi yapılabileceği gibi yaz ayları ile uyumlu olması için yeşilin farklı tonlarında da damatlık seçimi gerçekleştirilebilir.

Yaz aylarında düğün yapacak olan kişiler modern bir görünüm yakalamak istediklerinde daha renkli ve farklı tonlardan oluşan damatlıklara yönelebilir. Özellikle renkli kişiliği bulunan damatlıklar düğünlerinde krem, açık pembe veya su yeşili gibi renklere yönelebilir.

Tek renk damatlık seçebilmek mümkün olduğu gibi farklı tonlarda parçaların birleştirilmesi ile de şık görünümlü bir damatlık elde edilebilir. Damatlık seçiminin gerçekleştirilmesi sırasında ceket veya yelek renginin farklı tonlarda seçilmesi daha modern bir görünümü yakalamasını sağlayacaktır.

Damatlıkta Gömlek ve Yelek Seçimi

Damatlıkta Gömlek ve Yelek Seçimi
Damatlıkta Gömlek ve Yelek Seçimi

Yaz aylarında gerçekleştirilecek düğünlerde damatlar yelek tercih etmeyebilir. Klasik bir damatlığın içerisinde yelek bulunsa da yaz aylarında damatları çok fazla terletmesi nedeniyle yeleksiz modellere yönelebilmek mümkündür. Yeleksiz bir damatlık seçilmesi ile hem daha serin hissedebilmek hem de modern bir görünüm yakalayabilmek mümkündür.

Yelek seçiminin ardından damatlık için gömlek seçimine geçilebilir. Gömlek seçimi sırasında damadın vücut tipi ile uyumlu ve rahat şekilde hareket edebileceği modellere yönelmek gerekir. Bu nedenle yaz aylarındaki düğünlerde uzun kollu gömlekler yerine kısa kollu gömleklerin tercih edilmesi önerilir. Kısa kollu gömlek seçiminin ardından gömlekte hafif bir kumaş kullanılmasına ve renginin açık tonlardan seçilmesine de dikkat edilmelidir. Bu sayede damadın hem şık görünebilmesi hem de daha rahat hareket edebilmesi mümkün olacaktır.

Damatlıkta Aksesuar ve Ayakkabı Seçimi

Yaz aylarında düğün yapmayı planlayan çiftler damatlık seçiminin ardından ayakkabı seçimine geçebilirler. Ayakkabı seçiminde açık ayakkabıların tercih edildiği görülür. Özellikle çok sıcak bölgelerde yaşayan kişiler hem daha rahat hareket edebilmek hem de ayaklarının terlemesini önlemek için açık modeldeki ayakkabılara yönelebilir. Deri sandaletler ya da kanvas ayakkabılar yaz aylarında damatlıklar ile hoş bir görünüm oluşturacaktır.

Yazlık damatlık modelleri daha dikkat çekici olabilmesi için aksesuarlar ile desteklenmelidir. Kol düğmeleri, broş, şık bir kravat gibi aksesuarlar ile damatlığın görünümü tamamlanabilir. Daha ilgi çekici bir görünüm yakalamak isteyen damatlar ise kravat yerine fular tercih edebilir.

Sık Sorulan Sorular

Yazlık damatlık seçerken nelere dikkat etmek gerekir?

Yazlık damatlık seçerken hafif ve nefes alabilir kumaşlar tercih edilmelidir. Ayrıca renk seçimi de önemlidir; açık renkler veya pastel tonlar yaz aylarında daha uygun olabilir.

Yazlık damatlık model seçiminde hangi faktörler etkilidir?

Yazlık damatlık model seçiminde hava durumu, düğün mekanı, kişisel tarz ve tercihler gibi faktörler etkilidir. Düğün teması da damatlık seçiminde önemli bir rol oynar.

Yorum Yap

Your email address will not be published.