Nişanlık Modelleri Seçiminizi Kolaylaştırıyoruz!

Nişanlık Modeller
Birçok detaya göre nişanlık modeli tercihleri

Sonunda beklediğin an gelip çattı! Harika bir tören, belki de mütevazi bir organizasyon veya bambaşka bir aktivite. Her ne olursa olsun nişanlık modelleri için her seçim büyük bir önem arz ediyor. Nişanda ne giyilir, sorusu tüm gelin adaylarının sorduğu başlıca sorulardan bir tanesi. Şimdi a’dan z’ye nasıl bir seçim yapman gerekir, tek tek açıklayalım. Karar vermeden ya da seçimini yapmadan önce vücut tipine, mekan seçimine dikkat etmen gerekiyor. Bu iki önemli durum, seçiminde sana kılavuz olacak.

Nişanlık Modelleri İçin Mekan Uyumu

Nişan elbisesi
Mekana göre nişanlık modelleri

Nişan veya söz törenleri kimi zaman evde kimi zaman da bir otelde, restorauntta veya düğün salonlarında organize edilir. Daha önceden planladığınız mekanı iyi analiz etmeli, gözlemlemelisiniz. Bulundurduğu aksesuarlarından tutun da, dekore edilişine kadar tüm detaylarına hakim olmalısınız. Mekan ile bütünleşmek için nişanlık modelinin de önemi büyük olacaktır.

Lüks bir mekanda değil de, evde yapacaksan eğer fazla abartılı nişanlık modelleri tercih edilmemelidir. Fakat gelinin gelin olduğuna dair şıklığı ve asilliği de elden bırakmamak gerekir. Bunun için sade nişanlık modelleri veya abiyelerden sana en uygununu deneyimleyebilirsin.

Etekleri fazla kabartılmış abiyeler evde nişan törenlerinde önermediğimiz modeller arasında. Eğer evinde dantellere yer verilmemişse bile nişanlığında buna yer verebilirsin. Rağbet gören sade ve dantelli modeller gelin adaylarının en çok tercih ettiği seçimler arasında yerini alıyor. Nişan töreni bir otelde yapılıyor yahut havuz başında belki de doğa ile iç içe kır ortamında yapılıyorsa seçmen gereken modeller de ona göre şekilleniyor. Şifon nişan elbiseleri açık hava organizasyonları için ideal seçim. Ancak otel gibi lüks işletmelerde gerçekleştirilen törenlerde kabarık modellere başvurabilirsin.

Evde gerçekleşen törenlerde kıyafet seçimi için rahatlığa önem verebilirsin. Şıklığı elden bırakmadan, zevkli bir seçim yaparak gün boyu rahat hareket edebileceğin ev ortamına uyumlu model aradığın türden olacaktır. Bu tarz ev organizasyonlarında genellikle diz üstü nişanlıklar tercih edilir.

Mevsime Göre Nişanlık Modelleri

Nişanlık Modelleri
Mevsime göre nişan elbisesi

Nişanlık modeli seçerken dikkat etmen gereken önemli detaylardan biri de mevsimsel şartlardır. Yaz ve kış ayları için seçimini ayrı ayrı ele alman gerekir. Örneğin kış veya sonbahar nişan törenlerinde uzun kollu abiyeler kullanılmalıdır. Buna ek olarak da kadife kumaş sık sık başvurulan seçimlerden bir tanesidir.

Mevsime göre nişan elbisesi seçerken renk kesinlikle dikkatle ele alınmalı. Her mevsimin kendisine has bir renk skalası mevcuttur. Sonbaharı simgeleyen mürdüm, kış ile bütünleşmiş bordo renkleri bunlardan bazıları. Kış aylarında gerçekleşen törenlerde bu renkler sıklıkla tercih edildiğinin altını çizelim.

Aynı şekilde ilkbahar ve yaz aylarının da kendisine göre renk spektrumu bulunuyor. Yaz aylarında nişanlık modelleri seçerken ilkbaharın o güzel havasını gösteren renkte ve kumaştaki modellere yönelmelisin. Örneğin güneşin sapsarı tonunu, gökyüzünün güzel maviliğini modellerinde kullanabilir, seçtiğin mekana göre en iyi kombini yapabilirsin.

Konsepte Göre Seçim

Günümüzde artık moda, trend gibi kavramlar sıkça başvurulan doneler arasında. Sen de bu trendleri yakalamak istiyorsan öncelikle bir konsept belirlemen gerekiyor. Yaz ayları için ayrı, kış ayları için ayrı; evde nişan törenlerinde ayrı, herhangi bir mekanda ayrı konseptler oluşturabilirsin. Mekanda gerçekleşecek organizasyonda bu yükün hafifliyor. Tek yapman gereken mekanın konseptine göre nişan elbisesini seçmen kalıyor.

Bunun için öncelikle konsepte çok iyi hakim olman gerekiyor. En çok düşülen hata konseptten önce elbise seçimi oluyor. Sen de bu hataya düşmemek için tören kıyafetini, tören mekanından veya konseptin önce değil, sonra seçmelisin. Nişanda kullanılan dekor, aksesuarlara göre nişanlık modelini kafanda canlandırmalısın. Masa süslemeleri, duvarlar, avize veya şamdanlar, davetiyeler yani aklına ne geliyorsa sana bir ipucu verebilir. Bu doğrultuda modelini seçmeye çalışmalısın.

Vücut Tipin Nişanlık Modelleri İçin Çok Önemli!

Nişanlık modeli seçmek
Vücut tipine göre nişan elbisesi

Hangi vücuda sahip olduğunu bilmen gerekiyor. Armut, elma, dikdörtgen veya kum saati. Bu dört ana vücut tipinden birine sahipsin. Peki, buna göre nişanlık modelini nasıl seçmen gerekir? Vücut hatlarında veya vücut bölgende seni en mutlu eden yer neresiyse, o bölgeye dair çalışmalar gerçekleştir. Harika basenlere, düzgün ve yuvarlak bir kalçaya ya da uzun ve zarif bacaklara sahipsen bu bölgeler elbise seçiminde sana yol gösterici olacaklardır.

Geniş basenli gelin adaylarının tercih etmesi gereken nişan elbisesi uzun ve A kesim olanlarıdır. Balık modeller için kum saati vücut tipi seçilmelidir.

Eğer kilolarından şikayetçi bir gelin adayı isen büyük beden elbiselere yönelmen, dar kesimlerden uzak durman gerekir. Bu tüyoları yalnızca nişan elbiseleri için değil günlük hayatında da uygularsan doğru seçimler yapmış olacaksın.

Nişan Töreni İçin Diğer Önemli Detaylar

Şimdi de elbiseden bağımsız olarak bir nişan töreninde olmazsa olmazları tek tek inceleyelim. Bu önemli konular hakkında da ışık tutmak ve seçimlerinde kolaylık sağlayalım.

Nişan Yüzüğü

Bir çiftin simgesi olan nişan yüzüğü seçimi elbette önemlidir. Özenle seçilen ve tamamen zevk unsurları taşıyan yüzük seçiminde nelere dikkat edilmeli? Herhangi bir kuyumcudan nişan yüzüğü bakmak akla ilk gelen yöntemler arasında. Fakat internet elinizin altında ve buradan birçok tasarımı rahatça görebilirsin. Aynı zamanda kampanya ve indirimleri bulabilir, fiyatlarını kolayca kıyaslayabilirsin. Bu sayede hem zaman kazanmış hem de bütçede tasarruf etmiş olursun.

Nişan Çiçeği

Nişan törenlerinde simgesel bir yanı olan nişan çiçekleri törenin başat aksesuarlarından bir tanesidir. Damadın geline törenden önce sunduğu bu çiçek, birçok mesajı da beraberinde taşır. Genellikle damatlar için geçerli olan bu konuda yine de birkaç detay vermek gerekir. Çiçek seçiminde dikkat etmek gereken en önemli yer mevsimsel duruma göre hareket etmektir. Bununla birlikte seçim yaparken her çiçeğin kendisine has anlamı vardır. Bu anlamları hemen paylaşalım, en çok tercih edilen çiçekler ve anlamları:

Kırmızı Gülün Anlamı: Aşkı sembolize eder. Tutku da işin içindedir.

Beyaz Gülün Anlamı: Duyguların saflığını gösterir. Temizlik beyaz gülün harcıdır!

 Pembe Gülün Anlamı: “Çiçeğim pembe, gönlüm sende”dir kısacası.

Sarı Gülün Anlamı: Kalpleri ısıtan sevginin sembolüdür.
Turuncu Gülün Anlamı: Sen hayatımdaki en özel insansın, demektir.
Mavi Gülün Anlamı: Devlerin aşkı büyük olur, şarkısıdır. Eşsizliği ifade eder.
Mor Gülün Anlamı: Asalete vurgudur. Gönlümün sahibi sensin’dir.
Orkidenin için de kısaca renk renk anlamlarını belirtelim: Beyaz Orkide: Masumiyet, Fuşya Orkide; Saflık ve sevimlilik, Sarı Orkide; Sıcaklık, Mor Orkide; Asalet, Mavi Orkide; En büyük aşk’ı sembolize eder.

Yorum Yap

Your email address will not be published.