Nişan Yüzüğü ile Düğün Yüzüğü Aynı Olur mu?

Evlenme aşamasında olan çiftler nişan yüzüğü ve düğün yüzüğü aynı mıdır diye sorabilirler. Nişan ve düğün evlenmek isteyen çiftlerin sırasıyla gerçekleştirmesi gereken törenlerdir. Nişandan önce söz adı verilen bir merasim de gerçekleştirilebilir. Söz genelde sadece iki taraf arasında yapılır ve kız isteme töreninin ardından yüzükler takılır. Kız isteme töreninin ardından gerçekleştirilen yüzük takma merasiminde söz yüzüğü adı verilen yüzükler takılır. Söz yüzüğü aslında nişan yüzüğüyle herhangi bir farkı olmayan bir yüzük türüdür.  Nişan merasimi daha kalabalık bir ortamda gerçekleştirilen ve her iki tarafın da ailesinin katıldığı törendir. Bu törende sözlenirken kullanılan yüzük kullanılarak çiftlerin nişan merasimi tamamlanabilir. Hem sözde hem de nişanda kullanılan yüzükler aynı olabilir.

Nişan Yüzüğü Nedir?

Evlenmek isteyen çiftleri söz, nişan, düğün, nikah gibi farklı törenler karşılar. Evlenmek isteyen çiftlerin öncelikle aileleri tanıştırması ardından da isteme törenini planlaması gerekir. İsteme töreni ile söz merasiminin bir arada gerçekleştirildiği görülür. Erkek tarafı hem isteme merasimini gerçekleştirebilmek hem de söz yüzüklerini takabilmek için gelin evinizi ziyaret eder. Gelin evinde gerçekleştirilen kahve ikramının ardından isteme törenine geçilir. İsteme töreninden sonra evlenme aşamasında olan çiftlere söz yüzükleri takılır. Takılan bu söz yüzükleri alyans şeklinde seçildiği takdirde nişanlılık döneminde de kolaylıkla kullanılabilir. Alınan yüzüklerin uzun ömürlü olabilmesi için kişilerin modayı değil de kendi tarzını göz önünde bulundurarak yüzük seçmesi gerekir.

Nişan Yüzüğü Nedir?
Nişan Yüzüğü Nedir?

Nişan merasimi evlenmek isteyen çiftlerin bunu akrabalarına ve tanıdıklarına ilan ettiği törendir. Sözden farkı genellikle nişan töreninde isteme merasimine yer verilmemesidir. Yörelere göre isteme merasimi nişan yüzüklerinin takılmasından önce de gerçekleştirilebilir. Nişan yüzükleri çiftlerin nişanlı olduğunu belirtmek amacıyla takılan yüzüklerdir. Nişan merasimi sırasında takılan yüzükler sağ elin yüzük parmağına takılmalıdır. Hem sözde hem de nişanda yüzük takmak isteyen çiftlerin yüzükleri sağ ellerine takılır. Evlendikten sonra sağ eldeki nişan yüzüğünün sol ele alınması gerekir. Çiftler isterlerse yüzükleri devamlı sağ elde ya da sol elde de kullanabilirler.

Nişan yüzüğünün alınması sırasında uzun yıllar boyunca kullanılacağı unutulmamalıdır. Kişiler zevklerini göz önünde bulundurarak bir yüzük almalı ve bu yüzüğü evli olduğu süre boyunca kullanacağını bilmelidir. Ayrıca alınan nişan yüzüklerinin alyans şeklinde tercih edilmesi yüzüklerin nikah merasiminden sonra da kullanılmasını sağlayacaktır. Nişan merasimi sırasında çiftler alyans tercih edebildiği gibi tektaş veya baget yüzükler de tercih edilebilir.

Nişan Yüzüğü ve Düğün Yüzüğü Farklı Mıdır?

Nişan yüzüğü ve düğün yüzüğü farklı mıdır sorusu evlenme sürecinde olan çiftlerin aklını kurcalayabilir. Evlenme aşamasındaki çiftler pek çok masrafla karşı karşıya kaldığı için hem nişanda hem de düğünde ayrı yüzükler alınması gerekip gerekmediğini merak edebilirler. Genellikle alınan nişan yüzüklerinin ve düğün yüzüklerinin aynı olduğu bilinir. Evlenmek isteyen çiftler nişandan önce alışverişe çıkarak kullanabilecekleri alyansları seçebilirler. Seçilen alyansların mutlaka uyumlu olmasına dikkat edilmelidir. Gümüş, altın gibi farklı formlarda satışa sunulan alyanslar çiftler tarafından tercih edilir. Altın yüzük takmayan erkekler ise gelinin yüzüğü ile uyumlu bir gümüş yüzük tercih edebilirler.

Nişan Yüzüğü ve Düğün Yüzüğü Farklı Mıdır?
Nişan Yüzüğü ve Düğün Yüzüğü Farklı Mıdır?

Nişan alışverişi sırasında alınan yüzükler çiftler evlendikten sonra da kolaylıkla kullanılabilir. Evlendikten sonra alyans kullanmak isteyen çiftler sağ eline takılan yüzüğü sol eline almalıdır. Böylece nişan merasimi sırasında takılan yüzükler düğünden sonra da kullanılabilir. Evlenmek isteyen çiftlerin daha fazla masrafla karşılaşmaması için nişan merasimi sırasında aldıkları yüzükleri düğünden sonra da kullanılabilecek şekilde seçmesi gerekir. Her bütçeye ve tarza uygun nişan yüzükleri bulabilmek mümkündür. Alınan nişan yüzüklerinin evlendikten sonra da kullanılması ile çiftler birlikteliğini bu yüzükleri de simgeleyebilir.

Sık Sorulan Sorular

Nişan yüzüğü ile düğün yüzüğü aynı mıdır?

Genellikle nişan yüzüğü ile düğün yüzüğü aynı değildir. Nişan yüzüğü nişan töreninde takılırken, düğün yüzüğü ise evlilik töreninde takılır.

Nişan yüzüğü ve düğün yüzüğü arasındaki fark nedir?

Nişan yüzüğü, nişan töreninde takılan ve evlenme teklifi sırasında hediye edilen yüzüktür. Düğün yüzüğü ise evlilik töreninde takılan ve evliliği simgeleyen yüzüktür.

Yorum Yap

Your email address will not be published.