Gelini Düğün Öncesi Görmek Uğursuzluk mudur?

Gelini düğün öncesi görmek eski inanışlara bağlı olarak bazı kişiler tarafından uğursuzluk olduğu söylenir. Bu düşüncenin temelinde ise damadın düğün öncesinde gelini gördüğünde beğenmeme ihtimali, gelin ve damadın birbirinden vazgeçme durumu bulunur. Günümüzde ise bu tarz düşünce kalıplarının büyük ölçüde azaldığını söylemek mümkün. Bazı kişilere göre hala bu durum bir uğursuzluk temsili olsa da damat gelini düğün öncesinde görebilir. Eğer siz de bu durumun uğursuzluk getireceğine inanıyorsanız ise damat olarak gelini düğünden önce görmemeyi tercih edebilirsiniz. Aynı zamanda gelinler de bu noktada damada karşı kendini göstermek istemeyebilir. Bu durum tamamen kişilerin kendi tercihlerine ve bakış açılarına bırakılır demek bu noktada daha doğru olur.

Damat Neden Gelini Düğün Öncesi Göremez?

Damat Neden Gelini Düğün Öncesi Göremez?
Damat Neden Gelini Düğün Öncesi Göremez?

Eski zamanlardaki inanışlara göre damadın düğün öncesinde gelini gelinliği ile görmesi pek uygun nitelikler taşımaz demek doğru olur. Buna göre damadın gelini o an gördüğünde müstakbel eşini beğenmeyeceği ve evlilikten vazgeçeceğinden korkulur. Aynı zamanda düğünden önce eğer damat gelini görürse o evliliğin mutlu bir şekilde ilerlemeyeceğine ve hep birtakım sıkıntılar yaşanacağına inanılır. Bu inanış için eski zamanlara bağlı bir ataerkilliğin hakim olduğunu söylemek mümkün. Günümüzde bu inanış kişiler tarafından azalmış olsa da hala etkileri görülebilir. Bu nedenle geçmişten gelen bir gelenek ile hala gelinliğini giyen gelinin damada gösterilmemesi durumları ile sık bir şekilde karşılaşılabilir. Eğer bu yönde bu tedirginliğiniz var ise siz de bu geleneğe ayak uydurmayı tercih edebilirsiniz.

Gelinlik Başkalarına Gösterilir Mi?

Geçmişten gelen birtakım inanış şekillerine göre alınan gelinliğin başkalarına gösterilmesi uygun olmaz. Bu inanışa göre gelinliğin düğün öncesinde başkaları tarafından görülmemesi için gelinlik saklanır. Eğer gelinlik öncesinde görülürse kişilerin nazar değdireceği ve düğün sırasında bir aksilik çıkacağına inanılır. Aynı zamanda evlenen çiftlerin de mutlu bir evlilik süremeyeceği düşünülür. Bu nedenle inanışa bağlı olarak geline ve düğüne nazar değmemesi için gelinliği düğün öncesinde yalnızca gelin görmelidir.

Kişiler ancak bu şekilde gelinliklerini kimseye göstermeden mutlu ve huzurlu bir evlilik hayatı geçireceklerini düşünür. Bu düşünceyle birlikte giyilecek olan gelinlik özellikle uzak çevreden kişilere gösterilmez. Bu kişiler gelinliği ilk defa düğün günü gelinin üzerinde görür. Böylece kişiler kendini nazardan ve kötü gözlerden korumuş olur. Buna bağlı olarak da gelinin düğün günü ve evlilik hayatının son derece huzurlu geçeceğine inanılır.

Gelinlik Saklamak Uğursuzluk Mudur?

Gelinlik Saklamak Uğursuzluk Mudur?
Gelinlik Saklamak Uğursuzluk Mudur?

Gelinlik saklamak birçok kişiye göre uğursuzluk belirtisi olarak bilinir. Buna göre gelinliğini saklayan gelinlerin bu eylemleri ile kötü enerjiyi kendine çektiğine inanılıyor. Aynı zamanda gelinliğini saklayan kişilerin evliliğinin de mutsuz geçeceği düşünülüyor. Hayatının en önemli gününde giydiği gelinliği saklamak isteyen birçok kadın da bulunuyor. Bu düşünce ise kadının düğününde giydiği gelinliği kız çocuklarına miras bırakmasından doğuyor demek doğru olur.

Bu inanışa olumlu bakan kişiler ise düğünde giydikleri gelinliği uzun yıllar boyunca saklamaya karşı çıkıyor ve gelinliklerini evlerinde bulundurmuyor. İnanışın temelinde aynı zamanda gelinlik kullanılmadan durdukça kötü bir enerji alanına girdiği de bulunur. Eski dönemlerde son derece popüler olan gelinlik saklama işlemi günümüze gelindikçe uğursuzluk getirdiği düşüncesiyle oldukça azalmıştır.

Gelini düğün öncesi görmek gibi bu tür inanışlar da tamamen kişilerin kendi bakış açılarına göre şekillenir. Bu noktada inanışlara karşı olan düşüncelerinize göre kararınızı verebilirsiniz. Bu konuda herhangi bir kural bulunmaz ve kişiler kendini nasıl daha iyi hissedecekse o şekilde hareket edebilir.

Sık Sorulan Sorular

Gelini düğün öncesi görmek uğursuzluk olarak kabul edilir mi?

Uğursuzluk olarak kabul edilip edilmemesi kültürel ve kişisel inançlara göre değişir. Bazı toplumlarda gelini düğün öncesi görmek uğursuzluk olarak kabul edilirken, bazılarında ise bu bir gelenektir.

Gelinin düğün öncesi görülmesinin kökeni nedir?

Gelinin düğün öncesi görülmesi geleneği, geçmişte aileler arasında düzenlenen evliliklerde gelinin ailesi tarafından gelinin güvenliği için uygulanan bir adımdı. Gelinin damat tarafından görülmesiyle, damadın gelini beğenip beğenmediği kontrol edilir ve evlilik törenine devam edilirdi.

Yorum Yap

Your email address will not be published.