Düğünden Önce Hayatınıza Sokmanız Gereken Besinler

Düğün sürecini daha sağlıklı ve güçlü şekilde geçirmek istiyorsanız düğünden önce hayatınıza sokmanız gereken besinler hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Düğün süreci hem gelin hem de damat için yorucu bir süreçtir. Bu süreçte sağlıklı şekilde beslenmek ani kilo almayı engelleyecektir. Evlenme aşamasında olan kişilerin kızartma, hazır gıda ve şeker oranı yüksek olan besinlerden kesinlikle uzak durması gerekir. Sağlıksız gıdaların tüketilmesi durumunda düğün öncesi ani kilo artışları ile karşılaşılabilir. Kilo artışlarının yanı sıra kızartma ve hazır ürünlerin çok fazla tüketilmesi cilt problemlerinin ortaya çıkmasına neden olacaktır. Özellikle sivilceye ve akneye eğilimli olan ciltlere sahip olan gelinlerin düğün sürecinden önce yağlı ve şekerli yiyecekleri hayatından çıkarması gerekir.

Yulaf Ezmesi

Yulaf Ezmesi
Yulaf Ezmesi

Düğün sürecinde sağlıklı beslenmek isteyen kişiler lifli gıdalara yönelmelidir. Renkli gıdalar arasında yer alan yulaf ezmesi tamamen doğal içeriklidir. Doğal içerikli olan bu ürün vücuda olan faydaları ile de düğün sürecinde sıklıkla tüketilmesi gereken ürünlerden biridir. Düğün hazırlıklarını gerçekleştiren çiftler sağlıklı karbonhidrat almak istedikleri takdirde yulaf ezmesine yönelebilirler. Yulaf ezmesini günde bir su bardağı tüketmek gerekir. Damak tadına göre soğuk süt veya yoğurt ile yulaf ezmesinin tüketilmesi mümkündür. Yulaf ezmesi tüketirken içerisine herhangi bir yağ ya da şeker eklemesi yapılmamalıdır. Bu sayede hem doğal karbonhidrat alımı gerçekleştirilebilir hem de yulaf tüketimi ile bağırsakların daha sağlıklı şekilde çalışması sağlanabilir. Özellikle düğün sürecinde kilo vermek isteyen çiftlerin yulaf ezmesini beslenme düzeni içerisine eklemesi ile daha hızlı şekilde kilo verebilmesi mümkündür.

Yoğurt Tüketimi

Vücudun ihtiyaç duymuş olduğu proteini alabilmesi için yoğurt tüketimine dikkat etmek gerekir. Sahip olduğu yüksek protein değerleri ile dikkat çekenlerin yoğurt evlenme sürecinde olan kişilerin tüketmesi gereken besinler arasındadır. Yoğurt tüketimi ile vücudun ihtiyaç duymuş olduğu proteini alabilmek aynı zamanda da daha hızlı şekilde kilo verebilmek mümkündür. Yoğurdun uzun süre tok tutma özelliği bulunması nedeniyle kilo vermek isteyen kişiler gün içerisinde bir kase yoğurt tüketebilir. Yoğurt tüketimi sırasından katkı maddesi içermeyen ve evde mayalanmış olan yoğurtların tüketimine özen gösterimidir. Düzenli olarak yoğurt tüketen kişiler sindiriminin kolaylaştığını ve göbek bölgesinde bulunan yağların kısa sürede eridiğini görebilirler.

Yumurta Tüketimi

Yumurta hem besleyici özelliğe sahip olması hem de protein içermesi nedeniyle vücudun ihtiyaç duymuş olduğu besinlerden birisidir. Düğün süresine giren çiftlerin uzun süre tokluk hissi yaşayabilmesi için sabah kahvaltısında 1 adet yumurta tüketmesi önerilir. Kilo kaybetmek isteyen kişiler ise sabah kahvaltısını iki yumurta ile yaptıkları takdirde daha kısa süre içerisinde fazla kilolarından kurtulabilir. Haşlanmış yumurta tüketiminde zorlanan kişiler yumurtanın üzerine zeytinyağı gezdirebilir veya limonla hazırlanan yumurtalı salatayı kahvaltılarda tercih edebilir. Yumurta tüketimi ile vücudun ihtiyaç duymuş olduğu proteini alması sağlanırken daha hızlı şekilde kilo verebilmek de mümkündür.

Yeşil Yapraklı Sebzeler

Yeşil Yapraklı Sebzeler
Yeşil Yapraklı Sebzeler

Düğün sürecinde olan gelin adayları bindallık veya gelinlik seçiminde zorlanmamak için kilo vermek isterler. Siz de düğün sürecinde fazla kilolarınızdan kurtulmak istiyorsanız düğünden önce hayatınıza sokmanız gereken besinler arasında yer alan yeşil yapraklı sebzelere yönelmelisiniz. Yeşil yapraklı sebzeler kilo verdirmesinin yanı sıra sahip oldukları vitaminler ile de besleyici ürünlerdir. Düğün sürecinde ıspanak, maydanoz, marul gibi yeşil yapraklı sebzelerin beslenme listelerinde mutlaka yer alması gerekir. Yeşil yapraklı sebzeler lif oranı yüksek olan yiyecekler olduğundan tüketen kişilerin uzun süre boyunca tok kalmasını sağlar. Ispanak, maydanoz ve marul kullanılarak hazırlanan bir salata ile hem vücudun ihtiyaç sürmüş olduğu kalsiyumu alabilmesi hem de vücudun yağ yakabilmesi mümkün olacaktır.

Sık Sorulan Sorular

Düğün için form tutmanın en önemli nedeni nedir?

Düğün için form tutmanın en önemli nedeni, çiftlerin düğün gününde kendilerini güvende, sağlıklı ve enerjik hissetmelerini sağlamaktır.

Düğün için form tutmak nasıl sağlanabilir?

Düğün için form tutmak için düzenli egzersiz yapmak, dengeli beslenmek ve stresten uzak durmaya çalışmak önemlidir. Ayrıca düğünden önce planlanmış bir egzersiz ve beslenme programı uygulamak da faydalı olabilir.

Yorum Yap