Düğün Sonrası Ev Kurma Maliyeti 2024

Düğün sonrası ev kurma maliyeti evlenme sürecinde olan kişilerin en fazla araştırdığı konulardan birisidir. 2024 yılında evlenmek isteyen kişiler mobilyalar, beyaz eşyalar gibi ev eşyaları için ne kadar ücret ödemesi gerektiğini merak eder. Satın alınan ürünlerin markası ve modelleri ev kurma maliyetinin değişmesine neden olur. Özellikle Türkiye’de enflasyon faktörünün olması ve hayatın giderek pahalılaşması evlenmek isteyen kişilerin durumunu daha da zor hale getirmiştir. Bu nedenle evlenmek isteyen kişilerin düğün tarihinden en az 4-5 ay öncesinde ev eşyaları için araştırmalar yapması gerekir. Evlendikten sonra kendi evinde yaşayacak olan kişiler ev dizme sürecini 6 ay öncesinden de başlatabilir. Henüz ev kiralamayan kişiler ise satın alacağı ürünlerin mağazalarında deposunda bekletilmesini sağlayarak daha uygun maliyetli şekilde ev alışverişini tamamlayabilir.

2024 Yılında Evlilik Maliyeti

Düğün sonrası ev kurma maliyeti enflasyonun etkisiyle her yıl giderek artıyor. Pazar araştırması yapan kişiler mobilyalar, beyaz eşyalar, küçük ev aletleri gibi eşyalar için ortalama olarak 200.000 Türk lirasının ayrılması gerektiğini görecektir. Düğün ve ev eşyaları için 2024 yılında 400.000 Türk liranın kenara ayrılması gerektiği görülür. Düğünün yapılacağı zaman dilimi de düğün maliyetleri üzerinde ciddi artışlara neden olur. 2024 yılının yaz aylarında düğün yapmak isteyen kişilerin ev eşyalarını ve elektronik eşyalarını birkaç ay öncesinden alması önerilir. Düğün sezonu olarak adlandırılan yaz aylarının gelmesi ile birlikte beyaz eşya ve mobilyalarda ciddi artışlar görülecektir. Bu nedenle düğün ve ev eşyası maliyetlerini azaltabilmek için evlenecek çiftlerin elini çabuk tutması gerekir.

2024 Yılında Evlilik Maliyeti
2024 Yılında Evlilik Maliyeti

Ev için temel ihtiyaçlar arasında mobilyalar ilk sırada yer alır. 2024 yılında evlenecek olan çiftler mobilyalar için 100.000 Türk lirası ile 150.000 Türk lirası arasında bir fiyat ile karşılaşır. Mobilyaların modeli ve alınan markaya bağlı olarak fiyatlarda ciddi değişiklikler görülecektir. Ev kurma maliyeti içerisinde yüksek gidere sahip olan bir diğer kalem ise beyaz eşyadır. 2024 yılında evlenmeyi planlayan kişilerin beyaz eşya için 70.000 lira ile 90 bin lira arasında bir tutara ihtiyacı vardır. Satın alınacak beyaz eşya sayısının artması ve bu eşyaların modellerinin artması tutarların yüzbinlerin üzerine çıkmasına neden olacaktır.

2024 Yılı Düğün Maliyeti

Düğün sonrası ev kurma maliyeti içerisinde küçük ev aletleri ve züccaciye ürünlerinin de geniş yer kapladığı görülür. Züccaciye ürünleri ve küçük ev aletleri için 45.000 ile 60.000 Türk lirası arasında bir bütçeye ihtiyaç duyulur. Bu fiyatlar ortalama fiyatlar olarak belirtilmiştir ve tercih edilecek ürünlerin sayısının artması durumunda ortaya çıkabilecek maliyetler de artış gösterecektir.

2024 için ortalama bir maliyet tablosu şu şekilde olacaktır:

Harcama Kalemi Ortalama Fiyat Aralığı
Mobilya 15.000₺ – 75.000₺+ (ev eşyası başına)
Beyaz Eşyalar (Buzdolabı, Çamaşır Makinesi, vs.) 7.500₺ – 37.500₺+ (her biri)
Mutfak Eşyaları ve Gereçleri 3.750₺ – 15.000₺+ (mutfak seti başına)
Ev Tekstili (Perde, Halı, Nevresim, vs.) 3.750₺ – 15.000₺+ (her biri)
Elektronik Cihazlar (TV, Bilgisayar, vs.) 3.750₺ – 22.500₺+ (her biri)
Dekorasyon ve Aksesuarlar 3.750₺ – 15.000₺+ (genel)
İnşaat ve Düzenleme Maliyetleri 15.000₺ – 75.000₺+ (değişken)
Diğer Kişisel Harcamalar 7.500₺ – 37.500₺+ (değişken)

 

Düğün sonrası ev kurma maliyeti içerisinde ev kiralarının da önemli bir yeri vardır. Evlendikten sonra kendi evinde yaşayacak olan kişiler kira masrafından kurtulurken evi bulunmayan kişiler ise kira için ev arayışına çıkacaktır. Yaşamın sürdürüleceği şehir ve bölge göz önünde bulundurularak kira ücreti için en az 10.000 Türk lirasının gözden çıkarılması gerekir. Düğünden sonra balayına gitmek isteyen çiftler yurt içinde tatil yapmak istedikleri takdirde kişi başı 10.000 Türk lirasını gözden çıkarmalıdır.

2024 Yılı Düğün Maliyeti
2024 Yılı Düğün Maliyeti

Balayına yurt dışında yapmayı planlayan çiftler ise pasaport masrafları, vize masrafları, uçak biletleri, yeme içme ve alışveriş gibi pek çok harcama ile karşılaşır. 2024 yılında yurt dışında balayı yapmak isteyen kişilerin kişi başı 3000 ile 5000 Euro’yu gözden çıkarması gerekir. Tatilin yapılacağı zaman dilimi, konaklama için seçilen mekan ve kişisel harcamalar tatil maliyetini daha da arttıracaktır. Tüm giderler toplandığında 2024 yılında düğün yapmak isteyen bir çiftin 400.000 ile 600.000 Türk lirası arasında bir giderinin olduğu görülür.

Sık Sorulan Sorular

Düğün sonrası ev kurma maliyetlerini etkileyen faktörler nelerdir?

Düğün sonrası ev kurma maliyetlerini etkileyen faktörler arasında evin büyüklüğü, konumu, dekorasyon tercihleri, mobilya ve beyaz eşya alımları gibi detaylar yer alır.

Düğün sonrası ev kurma maliyetlerini azaltmanın yolları nelerdir?

Düğün sonrası ev kurma maliyetlerini azaltmanın yolları arasında ikinci el eşya alımı, indirimli mobilya mağazalarını tercih etmek, ihtiyaçlar listesi yaparak bütçeyi kontrol altında tutmak ve taksitli ödeme seçeneklerinden faydalanmak bulunur.

Yorum Yap

Your email address will not be published.