Düğün İkramlıkları Neler? Düğünde Ne İkram Edilebilir?

Düğün ikramlıkları düğün gününün son hazırlıklarını tamamlamak isteyen kişiler tarafından merak edilir. Düğününüzün daha lezzetli olmasını istediğiniz takdirde farklı ikramlıklara yönelebilirsiniz. Çeşitli aperatifler, lezzetli menüler ve içecekler ile düğününüze katılan misafirlerinizi ağırlayabilirsiniz. Düğün ikramlıkları için kendiniz evde hazırlıklar yapabileceğiniz gibi bir yemek firmasından da yardım alabilirsiniz. Çok büyük ve kalabalık bir düğün planladığınızda evinizde hazırlayacağınız aperatifler yeterli gelmeyebilir. Düğün sırasında konukların ikramlıkları ile ilgili endişeye kapılmak istemediğiniz takdirde bir catering firmasından yardım almanız en doğru tercih olacaktır. Düğün salonunda, otelde, kumsalda veya evinizde farklı ikramlıklar servis edildiğinden catering firması sizi bu konuda yönlendirecektir. Doğru seçimler yaptığınız takdirde hem düğününüz daha lezzetli hale gelecek hem de misafirleriniz daha keyifli şekilde vakit geçirecektir.

Düğünde Neler İkram Edilir?

Düğün ikramlıkları düğün hazırlıklarının önemli bir parçasıdır. Düğüne şehir içinden veya şehir dışından katılacak pek çok misafir bulunur. Bu misafirlerin en iyi şekilde ağırlanabilmesi için ikramlıkların önceden planlanması gerekir. Düğün hazırlığı yapan kişiler yemekli düğün menüleri veya kokteyl düğün menüleri içerisinden seçim yapabilirler. Özellikle düğün salonunda kalabalık bir düğün yapmak isteyen kişiler genellikle kokteyl düğün menüsüne yönelir. Kokteyl düğün menüsü içerisinde kanepeler, meyve servisleri, meze servisleri ve tatlı ikram tabakları hazırlanır. Bu sayede düğüne katılan kişiler aperatifler ile karnını doyurabilir.

Düğünde Neler İkram Edilir?
Düğünde Neler İkram Edilir?

Şehir dışından çok fazla misafir gelecek olan düğün sahipleri yemekte düğün menülerini tercih edebilir. Yemekli düğün menüleri içerisinde başlangıç olarak çorba ardından ara sıcak tabağı servis edilir. Ara sıcak tabağı içerisinde tercihe bağlı olarak sarma, börek, dolma gibi seçenekler bulunur. Hafif bir ara sıcağın ardından ana yemekte beyaz et veya kırmızı et ile hazırlanan yemekler servis edilebilir. Vejetaryen seçenekler de ana yemekte alternatifler arasında yer alabilir. Ana yemeğin ardından misafirlere makarna, pilav ve salata gibi eşlikçiler ikram edilebilir.

Yemek boyunca misafirlerin alkollü içecek veya alkolsüz içecekler içerisinden seçim yapabilmesi de mümkündür. Alkollü içecekler içerisinde şarap ve rakı gibi seçeneklere yer verilirken alkolsüz içeceklerden kola, maden suyu ya da limonata tercih edilebilir. Düğün menüsü içerisindeki çorba, ana yemek, ara yemek, salata gibi kategoriler içerisindeki ürünler catering firması tarafından veya düğün sahipleri tarafından tek tek seçilebilir.

Evdeki Düğünde Ne İkram Edilir?

Düğün ikramlıkları düğünün yapıldığı mekana göre değişiklik gösterir. Düğün salonu, otel, havuz başı gibi mekanlarda yapılan düğünlerde yemekli menü ya da aperatif menüler tercih edilebilir. Evde yapılacak düğünde ise genellikle daha doyurucu yemeklere yer verilir. Şehir içinden ve şehir dışından gelen konuklarını evlerinde misafir etmek isteyen kişiler yemek telaşından kurtulmak için günler öncesinden hazırlıklara başlamalıdır. Düğün öncesinde veya düğün sonrasında evi ziyaret edecek konuklara kendi tabaklarını hazırlayabilecekleri bir masa hazırlanabilir. Bu masa içerisine çeşitli aperatifler konulduktan sonra misafirlerin kolaylıkla kendi tabaklarını oluşturabilecekleri servis tabakları ve çatal gibi ürünlere de yer verilebilir.

Evdeki Düğünde Ne İkram Edilir?
Evdeki Düğünde Ne İkram Edilir?

Hem pratik olması hem de doyurucu olması nedeniyle evde ikram edilecek ürünler içerisinde genellikle börek, mercimek köftesi, yaprak sarması, dolma veya minik poğaçalar yer alır. Hazırlanan tüm yiyecekler masanın üzerinde konulduktan sonra çeşitli tatlı ve tuzlu kurabiyeler de masa içerisine eklenebilir. Daha hafif atıştırmalıklar isteyen kişiler ise çerez tabakları, meyve tabakları ve kuruyemişlere masasında yer verebilir. Misafirlere ikram edilecek içecekler de masada bulunduğu takdirde düğüne katılan kişiler kolaylıkla damak tadına uyan lezzetlerden bir tabak oluşturabilir. Düğünde yöresel lezzetlere de yer verebilmek mümkündür. Düğüne katılacak kişilerin sevdiği yöresel lezzetler düğün menüsü içerisine konularak ikramlıkların çeşitlendirilmesi mümkündür.

Sık Sorulan Sorular

Hangi tür ikramlıklar tercih edilebilir?

Düğünde tercih edilecek ikramlıklar genellikle çiftin zevkleri, düğün konsepti ve misafirlerin tercihleri göz önünde bulundurularak belirlenir. Örneğin, tematik bir düğünde temaya uygun ikramlıklar tercih edilebilir.

Düğün ikramlıkları nasıl sunulmalıdır?

Düğün ikramlıkları genellikle açık büfe, servis masaları veya ikramlıklı tabaklar şeklinde sunulabilir. İkramların sunumu, düğünün konseptine ve atmosferine uygun olarak düşünülmelidir.

Yorum Yap